Maminky, neváhejte a hurá na ples!

Hurá na ples v těhotenských šatech

Právě jsme v období různých plesů a zábav a tak zajisté i mnohé maminky mají v plánu se nějakého plesu zúčastnit, nebo zvažují, zda jít. Ve většině případů není problém, aby se maminka plesu zúčastnila, ale jsou i situace, kdy to právě vhodné není. Co tedy zvážit?

Věk děťátka
Pokud jste jen pár týdnů po porodu, na ples byste měli zapomenout. Vaše tělo se ještě pořádně nestihlo „vzpamatovat“ z porodu a je v šestinedělí je také pravděpodobné, že se maminka rychle unaví a vyčerpá. Také, pokud kojíte, tvorba mateřského mléka není ještě ustálená a může se vám stát, že se vám bolestivě nalijí prsy. Tím riskujete v konečném důsledku i zánět prsu, což je velmi nepříjemná komplikace.

Navíc, i miminko ještě zřejmě nemá zcela ustálený režim a budí se často na kojení nebo papanie. Odejít od takového maličkého miminka by mohlo být dost riskantní, i když to určitě není nemožné. Když už má miminko pár měsíců a máte zaběhnutý režim, zpravidla není důvod, proč byste se nemohli plesu zúčastnit. K děťátku třeba zavolat chůvu – ať už to bude babička, kamarádka nebo profesionální chůva. Nejlepší je, když děťátko necháte s někým, koho alespoň trošku zná. Je tak lepší předpoklad, že i v případě probuzení nebude za vámi tolik plakat. U větších dětí to platí stejně – ideální je, pokud je dítě s osobou, kterou zná.
Výjimky
Určitě je nevhodné, aby maminka šla na ples v situaci, kdy je děťátko velmi nemocné. Pokud ho trápí horečky, bolesti a je plačtivé, potřebuje mít maminku u sebe. Nemluvě o tom, že ani žena by se asi velmi nezabavila, kdyby musela neustále myslet na svého malého pacienta.

Kojící maminka v těhotenských šatech

Maminky, které své miminka kojí, musí myslet i na to, jak zajistit svému drobečkovi mateřské mléko během jejich nepřítomnosti. Na toto je dobré se předem připravit. Zkuste si už několik dní před plesem odstříkávat zda odsávat mateřské mléko a uskladněte jej v mrazničce. Pak už stačí osobě, která bude dávat na děťátko pozor během vaší nepřítomnosti, vysvětlit, jak mateřské mléko rozmrazit a zahřát na přiměřenou teplotu. Pokud je to jen trochu možné, snažte se vyhnout podávání mateřského mléka z láhve. Je lepší využít některý z alternativních způsobů krmení. Jsou totiž miminka, kterým stačí jednou zakusit pití z kojenecké láhve a více se k prsu odmítají vrátit. Jedna plesová noc za to určitě nestojí. Také myslete na to, že se vám během plesu mohou pořádně nalít prsy a nějaké mléko vám také může vytékat (pomohou tampony pro kojící matky).
V takové situaci je nejlepší si trochu mateřského mléka odstříkat, jinak vás budou prsa bolet a jak jsme již zmínili, hrozí i ucpání mlékovodu či zánět. Co se týče alkoholu, nejlépe uděláte, pokud se mu vyhnete. Pokud však máte chuť na jeden pohárek, nebude to žádná katastrofa, zvláště, pokud další kojení bude následovat až několik hodin po vypití alkoholu.

Telefon stále po ruce
Samozřejmostí by mělo být, že budete stále na telefonu v případě, že bude s děťátkem nějaký problém. Telefon mějte stále v pohotovosti.

V čem jít?
Výběr šatů na plesovou zábavu může být pro maminky problém. Mnohé totiž ani rok po porodu ještě nemají svou původní hmotnost a postavu, jakou by si přáli. Každá žena však může být krásná. K tomu pomůže i vhodně zvolená róba – ta by měla zvýraznit to, co je na ženě pěkné a decentně skrýt nedostatky postavy. Dejte si udělat pěkný účes, róbu doplňte vhodnými šperky a svůj vzhled podtrhněte pěkným líčením.

Klidně se svěřte do rukou odbornic a zajděte do kadeřnického salonu, nechte se nalíčit zkušenou vizážistkou a pokud neseženete vhodné plesové těhotenské šaty, nechte si je ušít na míru. I maminka na mateřské dovolené si zaslouží občas takové rozmazlování, takže pokud vám to rodinný rozpočet dovolí, neváhejte a dopřejte si trošku luxusu. Pokud vás rodinný rozpočet nepustí, o líčení i účes se můžete postarat i sama, případně vám pomůže kamarádka či známá. Šaty se také dají na tu jednu noc půjčit – ať už z půjčovny nebo od kamarádky.

Zabavit se třeba
Pro nejednu maminku na mateřské dovolené je ples skvělou příležitostí, jak alespoň chvilku vybočit z každodenního stereotypu a pobavit se ve dvojici, jen s partnerem. I když své děťátko nadevše milujete, není nic špatného na tom, jít se pobavit. Mimo jiné si váš drahý alespoň uvědomí, jakou krásnou ženu má vedle sebe, protože doma mnohé maminky upřednostňují spíše tepláky.