Tolik diskutované soutěže krásy – patří tam i děti?

Umíte si představit svou čtyřletou zda pětiletou dcerku oblečenou v krásných šíleně drahých šatech, její obličej dokonale nalíčenou s nalepeným umělými řasami, nalakovanými nehty, s vlasy vyčesanými do perfektního účesu? Pro běžnou matku je to asi nepředstavitelné, ale pro mnohé matky je toto doslova vysněný život.
bethanysalemfd.org
Modelkou odmalička
Ve světě, zejména ve Spojených státech, je neustále diskutován fenomén dětských soutěží krásy. Ty mají své zastánce (většinou nadšené matky malých „modelek“ a „missek“) i odpůrců. Pro malé holčičky angažované v těchto soutěžích je přirozenou součástí života vypadat dokonale. Jsou vlastně odmalička modelkami a ženou se za vítězstvími v různých soutěžích. Vždyť která malá miss by si nepřála vyhrát soutěž krásy a získat prestižní korunku i smlouvu s modelingovými agenturami?
Negativa
Dětští psychologové a odpůrci těchto soutěží krásy však poukazují na několik možných negativ, které tyto soutěže pro děti přinášejí. Malé holčičky nezakusíš běžné dětství plné her a spontánnosti. Namísto toho jsou již odmalička vedeny k tomu, že aby dosáhli úspěchu, musí vypadat perfektně. Klade příliš velký důraz na fyzickou krásu. To může podle psychologů později v životě vést k různým poruchám – nízkému sebevědomí, různým formám poruchy příjmu potravy a povrchnosti, protože tyto dívky mají pomýlené hodnoty a za tu největší považují právě fyzický vzhled. Navíc, pokud malá miss vyroste a už náhodou nebude tak dokonalá jako v dobách své slávy, může upadnout i do vážných depresí. Už jen aknózní tvář zda nutnost nosit rovnátka může být příliš tvrdou ranou pro dospívající dívka, které bylo odmalička zvyklé na dokonalou krásu. Tyto soutěže podle odborníků tedy nemají zpravidla dobrý vliv na psychické ani fyzické zdraví malých holčiček.
Což jsou ty matky zač?

Některé matky tak intenzivně žijí ve světě dětských soutěží krásy, že kvůli tomu zanechají i své zaměstnání a naplno se věnují přípravám své dcerky na tyto soutěže. Často jde o matky, které si prostřednictvím svých malých holčiček plní své tajné sny. Ohánějí se tím, že přece jejich dcera má z toho zábavu, že se malým holčičkám líbí oblékat se pěkně a hrát se na modelky, přičemž to není nic víc než jistá forma koníčka.
No když si představíme, že některé matky jsou schopny zajít až tak daleko, že nasadí svým vyvíjejícím se dcerám dietu, aby se vešly do drahých šatů, barví svým holčičkám vlasy a podobně. Pokud jejich dcerka na soutěži selže, nejednou se dočká přísných výčitek a tvrdých vyjádření o její neschopnosti. Avšak právě takovéto „tlačení na pilu“ je pro malé dívky nebezpečné. Matky touží, aby jejich dítě vyhrálo a ujišťují své malé děvčátko, že je nejlepší a nejkrásnější. No když přijde prohra, neví to unést ani matka, ani dcera. Tyto soutěže také stojí spoustu peněz – dívky často absolvují různé modelingové kurzy, focení, potřebují dokonalé šaty či šperky. No jejich maminkám většinou nevadí sáhnout i hlouběji do kapsy, vždyť pokud jejich holčička vyhraje, peníze se jen tak posypou. A jde také o prestiž. Vítězky dětských soutěží krásy nejednou získávají i jiné výhody kromě peněžních cen a smluv s modelingovými agenturami. Výhra může představovat i stipendium na věhlasné škole, což také není k zahození.
Na závěr

bethanysalemfd.org
Podle psychologů je dost velký rozdíl v tom, jak tyto soutěže krásy vnímají samotné matky. Pokud to totiž berou jako formu zábavy a něco jako hobby pro svou dcerku, může to být vcelku fajn. Samozřejmě podstatné je, aby se to líbilo i samotnému holčičce. Pokud jde pouze o nucení ze strany matky, přičemž dítě vůbec nejeví o něco takové zájem, není to vůbec správné. Pokud matka svou dceru přihlásí na takovou soutěž a přitom se snaží vysvětlit jí, že je to jen soutěž a pokud nevyhraje, nic se neděje, dítěti to uškodit nemusí vůbec. No přiznejme si – malé děti většinou těžce nesou prohru a berou si to příliš osobně. Dítě těžko pochopí, proč nevyhráli, když se tak velmi snažilo, mělo krásné šaty, účes a make-up. Dětské soutěže krásy jsou v podstatě pohybováním se na tenkém ledě. I když rodiče touží ukázat světu krásu svých malých princezen, měli by si to nejdřív dobře zvážit.
Není přece jen lepší dopřát svému dítěti krásné a bezstarostné dětství plné her jako nutit jej co nejrychleji dospět? Viz také video, jak taková dětská miss vlastně vypadá?